Cisza… bardzo długo cisza… Niestety zaniedbałem blog i przez długi czas nic się na nim nie działo… pomijając oczywiście spam w postaci ukraiński (rosyjskicich?) komentarzy pod każdym postem. Poważne postanowienie, że zacznę regularnie coś tu wrzucać. Znowu mam na to zajawkę i kilka ciekawych tematów. To już prawie 2 lata od pierwszego wpisu (ponad rok od ostatniego) i trochę przez ten czas nazbierało się doświadczenia. Zatem, co będzie w planach?

Swagger

Bardzo fajne narzędzie do dokumentowania REST API. Wykorzystałem je ostatnio w małym projekcie i na pewno będę korzystał przy następnych. Opiszę zatem co to jest Swagger, jak z niego skorzystać i „spiąć” go z projektem w Node.js

TypeScript w Node.js

Długo walczyłem aby zmusić się w końcu do TypeScript… za każdym razem mój Atom (wtedy jeszcze Atom) odmawiał posłuszeństwa z TypeScript i ja tym samym odmawiałem TypeScript. W końcu życie (czyt. praca) zmusiło mnie do działania na dwa „fronty” i tym samym trochę zabawy w backendzie. Z racji tego, że JavaScript to mój język potoczny, zawitałem do świata Node.js i TypeScript. Opiszę zatem moją walkę z poznaniem TypeScript i jak fajnie i szybko można go wykorzystać w Node.js.

Pm2 i app.keymetrics.io

To, że poznałem narzędzie jakim jest Pm2 i app.keymetrics.io wynika bezpośrednio z poprzedniego – backend w Node.js. Jakoś trzeba ten backend deployować. Opiszę zatem jakim fajnym narzędziem jest Pm2 i jak z niego skorzystać do deployowania aplikacji Node.js i czym jest Dashboard od Keymetrics. Mam nadzieję, że wywoła to „WOW” tak jak u mnie gdy to zobaczyłem.

NGINX, Pm2, Socket.IO, Virtual Host w NGINX, SSL etc

O tak… oprócz samego programowania zajmuje się również tym, aby wszystkie aplikacje miały swoje miejsce i było im wygodnie. 🙂 Opiszę zatem czym jest NGINX, dlaczego akurat NGINX a nie Apache2. Jak wykorzystać NGINX do deployowania aplikacji w Node.js, które korzystają z Socket.IO. Jak na to wszystko skierować domenę i darmowego SSL. Mam nadzieję, że będzie ciekawie.

pgPromise i PG_NOTIFY z Socket.IO

Ze względu na to, że wszystkie projekty (firmowe) korzystają z bazy PostgreSQL musiałem znaleźć jakąś bibliotekę (ORM), która ułatwi komunikację z tą bazą w Node.js. W ten sposób trafiłem na „pgPromise”. Opiszę zatem krótko czym jest „pgPromise” i jak z niego korzystać. Opiszę również, czym jest PG_NOTIFY w PostgreSQL i jak to wykorzystać w ramach Socket.IO. Zmiany w bazie danych widoczne od razu w aplikacji? O tak… będzie ciekawie 🙂

Vue.js

Mam to szczęście, że to ja decyduje jaki stack wykorzystujemy w projektach. Tym sposobem z AngularJS przenieśliśmy się do Vue.js. Opiszę zatem czym jest Vue.js, jak z niego skorzystać itp.

Vuex vs Flux i Redux

Skoro już będę przy temacie Vue to muszę poruszyć temat Vuex i jego porównanie z Flux i Redux. Zobaczymy co z tego wyjdzie

Socket.IO z Vue.js

Opiszę krótko wykorzystanie Socket.IO w Vue.js i połączenie Socket.IO bezpośrednio z Vuex.

Co dalej?

Mam jeszcze kilka pomysłów, które chciałbym poruszyć i mam nadzieję, że w między czasie pojawi się kilka nowych. Postaram się wrócić trochę do Ember.js, trochę poruszę temat narzędzia Cucumber i ogólnie BDD, może jakiś kolejny framework jak Auerelia i być może w końcu zmuszę się do nowej wersji Angular.

Tyle na dzień dzisiejszy. Jest nad czym pracować. Mam nadzieje, że nie zawiodłem wszystkich swoich czytelników (wszystkich dwóch).

Pozdrawiam

ddosdor – meandjs.com